خانه / کتاب pdf / چهارده معصوم / سوگنامه کربلا

سوگنامه کربلا

مقدمه؛ مقدمه مترجم؛ مقدّمه مؤ لّف؛ مسلک اول : در مسائلی که قبل از ماجرای کربلا وقوع یافته است؛ مسلک دوم : گزارش از حوادث عاشورا و شهادت امام علیه السّلام و یاران با وفایش؛ مسلک سوم : پس از شهادت خامس آل عبا حضرت سیدالشهداء؛ سرنوشت قاتلان سید الشهدا و یارانش؛

علی بن موسی بن جعفر معروف به «ابن طاوس» در سال ۵۸۹ هق در شهر دانشمند خیز و عالم پرور «حلّه» چشم به جهان گشود. ابن طاوس در آن شهر علم و اجتهاد رشد یافت و از محضر پدر بزرگوارش بهره کافی برد و همانطور که خود می گوید:
پدر و نیز جدّ وی «ورّام» بیشترین نفوذ را بر وی در سالهای رشدش داشته اند و به او فضیلت، تقوی و تواضع را یاد داده اند.
علمای دیگری که ابن طاوس در نزد آنان درس خوانده عبارتند از: ابوالحسن علی بن یحیی الخیّاط حلّی، حسین بن احمد السّوراوی، تاج الدین حسن بن علی الدربی، نجیب الدین محمد السوراوی، صفی الدین بن معدّ بن علی الموسوی، شمس الدین فخار بن محمد بن فخار الموسوی و…
ابن طاوس در نسلهای بعدی به عنوان «صاحب الکرامات» معروف شد.
او خود از حوادث معجزه آسایی که برایش رخ داده مواردی را نقل می کند. و نیز گزارش شده که با امام زمان (عج) در تماس مستقیم بوده است. گفته می شود که علم به «اسم اعظم» به او اعطاء گردید امّا اجازه اینکه آن را به فرزندانش بیاموزد، داده نشد.
ابن طاوس به فرزندانش می گوید که «اسم اعظم» همچون مروایدهای درخشان در نوشته های وی پراکنده بوده و آنان با خواندن مکرّر آنها، می توانند آن را کشف کنند.
تقوای ابن طاوس از بسیاری از عبارات تألیف او می درخشد… ابن طاوس کفن خود را آماده کرده و به آن خیره می شد و روز رستاخیز را در پیش چشم خود مجسّم می کرد. دلمشغولی او به مرگ، از عبارات مختلف «کشف المحجّه» به دست می آید.(۱)
ابن طاوس خود اذعان داشته که من به اوّل هر ماه آگاهی دارم بدون اینکه به هیچ یک از اسباب آگاهی بدان، تمسّک نمایم.
علامه طباطبایی – صاحب تفسیر المیزان – در منهج عرفانی هم به دو نفر از بزرگان امامیّه بسیار اهمیّت می دادند: یکی سیّد علی بن طاوس – رضوان اللَّه علیه – و همچنین کتاب معروف ایشان موسوم به «اقبال» که مشحون از اسرار اهل بیت علیهم السّلام است، اهمیّت فوق العاده می دادند. دیگری سیّد بحرالعلوم، که هر دو به تواتر حکایات به محضر مبارک حضرت ولیّ عصر – ارواحنا له الفداء – شرفیاب گردیده اند…»(۲)
عارف فرزانه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی از «ابن طاوس» تعبیر به «سیّدالمراقبین» فرموده است.(۳) و در مورد دیگر می فرماید: «… آن چنان کسی است که شیخ من قدّس سرّه می گفت: مانند ابن طاوس در «علم مراقبه» در این اُمّت از طبقه رعیّت نیامده است».(۴)
آیت اللَّه شیخ جعفر شوشتری (وفات: ۱۳۰۳ ه.ق) درباره ابن طاوس، می فرماید: «… و بدان که در نقل مراثی، از آن جناب، معتبرتری نداریم. در جلالت قدر، مثل ایشان کم است.»(۵)

 


نویسنده:

سید ابن طاووس

پشتیبانی تلگرام
راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.

درباره ی حمزه مهدی پور

برنامه نویس.مهندس نرم افزار

مطلب پیشنهادی

آموزش ساخت فرم لاگین حرفه ای

در این آموزش ما میخواهیم که ۲ تا HTML فرم بسازیم که بین فرم ورود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *