آنچه مال من است مال شماست

آنچه مال من است مال شماست

کتاب همان طور که از عنوانش برمی آید از مصرف اشتراکی» صحبت می کند؛ منظور از مصرف اشتراکی یعنی مصرف یک کالا یا خدمات که متعلق به یک فرد خاص در یک نقطه از جهان است اما حالا به واسطه فناوری های ارتباطی نوین که اغلب بر پایه اینترنت کار می کنند، فرد دیگری می تواند از همین محصولات استفاده کند.

کتاب از داستان به وجود آمدن یکی از استارت آپ هایی شروع می کند که کمک کرده است مردم اتاق یا خانه خالی خود را به مسافرانی که در سفرهایشان به دنبال جای خواب می گردند اجاره بدهند. صاحبخانه ها مکان های خود را با مشخصات کامل و عکس در یک وب سایت می گذارند و مسافران هم بر اساس اجازه یا ویژگی های هر مکان، می توانند جای دلخواه خود را بیابند. این وب سایت که نمونه ای از مصرف اشتراکی است، همان استارت آپی است که به سرعت رشد می کند و حالا ما آن را در قالب شرکت عظیم «ایر بیان بی» می شناسیم.

نویسندگان کتاب که هر دو از مشاوران اقتصادی و کسب و کار و از زمره کارآفرینان هستند، تلاش کرده اند خیلی روایی و به زبان ساده، مفاهیم مربوط به مصرف اشتراکی را تشریح کنند و برای توضیح هر مفهوم، داستانی از یک کسب و کار با نمونه موفقیت را چاشنی آن کنند. به همین دلیل است که کتاب خیلی روان و تصویری جلو می رود و تجربه ای لذت بخش را برای خواننده کنجکاوی که می خواهد با ابعاد نامکشوفی از یک اقتصاد با شکل جدید مواجه شود فراهم می کند.

مصرف اشتراکی حوزه محدودی نیست؛ بسیاری از جنبه های زندگی های مادرگیر اقتصادی اشتراکی شده اند؛ بسیاری از ما وسایل و مکان هایی داریم که بسیاری از اوقات از آنها استفاده نمی کنیم؛ خیلی راحت می توانیم با معرفی این کالاها و خدمات به دیگران، آنها را ترغیب کنیم که به جای خرید یک کالاهای مشابه جدید که بعدها استفاده چندانی نیز از آن نخواهند کرد، از وسیله ای که موجود است ولی در اختیار یک آشنای اینترنتی قرار دارد بهره بگیریم. این کالاها و وسایل می تواند شامل کتاب، آچار، تختخواب، باغچه برای سبزی کاری یا حتی خودردویی باشد که با آن سر کار می روید.

نویسندگان: ریچل باتزمن – رو راجرز، انتشارات هارپر کالینز / آکسفورد

مترجم: سعید ارکان زاده یزدی

برای رای دادن کلیک کنید
[مجموع: 1 میانگین: 5]

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *